Accento Dynamica ADHA24BT 24W Wireless BT Hybrid Tube Transistor Amplifier Black
The compact Accento-Dynamica hybrid is a German designed amplifier with a high quality sound for a low price. It is ideal for running modern book-shelf type speakers. Compact dimensions, fine design and of course great sound from a small attractive unit. Inputs include 2x RCA for a CD or Media player, plus BT 4.2 wireless as well as a built-in USB audio player (supports MP3, WAV, APE, FLAC with Play/Pause/FF/REW) for modern connectivity and playback. The unit comes with 4mm speaker outputs for 4/8 ohm speakers as well as headphones 3.5mm, plus an RCA line-level output for an external active subwoofer if desired. There are two visible 6F2 tubes, which process the signal input and give a classic tube audio warmth to the sound and have finger guards and blue LED lit. The power amplifier stage is a premium Class-AB true discrete (all transistors only) design for a classic high-end analogue audio sound. The inbuilt power supply is transformer based, not switch-mode, for better low-noise audio. Built into a sleek brushed-aluminium enclosure, it has an attractive appearance to adorn your desktop or bookshelf and give you excellent sound quality when matched with some high-end compact speakers to fill a small room with the beatiful sound of vacuum tubes.
Specifications
  • Premium quality sound, German design
  • True discrete transistor power amplifier
  • 12Wrms x2 (24Wmax.) into a 4ohm load
  • Dual 6F2 preamplifier pentode tubes
  • Less than 0.1% THD, greater than 90db SNR
  • Transformer power supply (not SMPS)
  • Rear mounted RCA type inputs x2
  • Wireless BT 4.2 with external antenna
  • USB Memory stick playback
  • Doubles as a headphone amplifier
  • RCA mono subwoofer output
  • Brushed aluminium housing, metal knobs
  • Dimensions: 235x155x110mm
  • Power: 12 watts RMS x2 into 4 Ohm
  • THD: <0.1% THD at 12W
  • Freq: 20-20,000Hz +/-2dB
  • SNR: >80dB
  • Sub woofer 1x RCA output
  • Line Input 300mV sensitivity
  • Class A/B Discrete Amplifier
  • Genuine Toshiba A1941 & C5198
  • Tubes 6F2 x2 Preamplifier
  • Analogue linear power supply
  • Wireless BT AC6905A CSR V4.2 A2DP
  • USB Media Player
  • Two Stereo Inputs RCA
  • 3.5mm Headphone (also mutes sub out)
  • Dimensions: 235x155x110mm